ДІЛЯНКА № 4 «БІЛОКУЗЬМИНІВСЬКА»

У 8-9 км на південний схід від Краматорська рівнинна місцевість перетворюється на горбисту гряду. Погляду відкриваються пагорби, помірно вкриті рослинністю і відділені один від одного ярами, утвореними в результаті впливу водної ерозії. Сам масив виділяється серед навколишнього ландшафту. Це одна з ділянок РЛП «Краматорський» – «Білокузьминівська».

Вона має вид кластеру загальною площею 373,9 га, що складається з 7 окремих ділянок-урочищ, розташованих на невеликій відстані одна від одної, і відрізняється своєрідним рельєфом. На території ділянки розташована унікальна геологічна пам’ятка природи – «Скелеподібне відслонення верхньої крейди».

Крейдяні відкладення, що складають відслонення, досить одноманітні. Колір породи білий, зверху почорнілий від зовнішніх впливів. Вік відслонення складає приблизно 90 млн. років.

Одна крейдяна гора поруч з селом Білокузьминівка має виражені скелеподібні виступи. Висота скелі складає понад 35 м, а довжина підніжжя – близько 120 м. Один з останців утворення має власну назву – гора Меч – через подібність до відповідної холодної зброї.

Ці гори утворилися внаслідок вітрової та річкової ерозії. На поверхні багато ніш. Серед відкладень крейди зустрічаються шматочки кременя. А стоянка первинної людини, знайдена неподалік, свідчить, що в давні часи люди використовували цей мінерал для вироблення знарядь праці.

Також на виходах крейди зустрічається велика кількість ендемічних рослин.