Ділянка № 2 «Пчолкінські скам’янілі дерева»
Ділянка «Пчьолкінські скам’янілі дерева» розташована поблизу однойменного селища у 2 км на південь від Краматорська. З часів кам’яновугільного періоду на ділянці збереглися фрагменти стовбурів скаменілих дерев роду Dadoxylon. Це справжня геологічна пам’ятка природи. Площа ділянки становить лише 22.61 га. Але саме тут можна відчути всю велич незайманої природи, котра спромоглася пронести крізь віки літопис далекого минулого нашого краю.
В ті далекі часи в нашій місцевості рослинний світ був представлений лісовими масивами, утвореними рослинами величезних розмірів, серед яких були плауноподібні, папороті, хвойні.
Якщо уважно придивитися до залишків скам’янілих дерев пчьолкінського урочища, можна побачити внутрішню структуру стовбурів. Шматок такої деревини можна переплутати з сучасною рослиною. На перший погляд здається, що перед тобою тільки-но випиляна гілка звичайної сосни, якби не її велика вага.
Деревні скам’янілості можуть розповісти про особливості клімату далекого минулого, про часи існування викопних лісів, про вік порід, які стали для них своєрідним саркофагом. Уламок скам’янілої деревини подібний до стародавнього літопису, де записана та надійно зберігається історія Землі.
Колись, багато мільйонів років тому, ці дерева занурились у воду та довгий час перебували там без доступу кисню. З часом на цій території з’явилось море, і мінеральні солі замістили органічні речовини стовбурів.
Першими, геологічну пам’ятку виявили члени гуртка юних геологів під керівництвом Н. Б. Овсяннікової. Для захисту цього унікального місця від «цінувачів старовини», які певний час варварськи розкрадали шматочки давньої деревини, використовуючи їх у якості сувенірів, об’єкт ПЗФ був включений до складу РЛП «Краматорський».